ppp800x330

Miss Juniorky jsou zdravé, dietoložka ale odhalila některé chyby v jídelníčních dívek

Bře 4, 2014 // admin // 0 komentářů // Nezařazené

Finalistky soutěže Miss Junior se setkaly s dietoložkou. Vyšetření odbornice na výživu odhalilo nedostatek svalové hmoty, ale i chyby v jídelníčcích dívek. Přesto se ani u jedné soutěžící nevyskytly symptomy poruch příjmu potravy.

V rámci soustředění Škola Miss Junior v hotelu Palace Club ve Špindlerově absolvovaly finalistky soutěže Miss Junior přednášku o výživě a měření na bioimpedanční váze InBody.

„Jedná se o diagnostiku složení těla, kdy zjistíme následující informace: váhu, bez-tukovou hmotu, poměr vody, tuku a svalové hmoty v těle, BMI (Body Mass Index), procentuální podíl tělesného tuku, poměr pasu k bokům, dále doporučení minimální kalorické potřeby, hodnocení tukové a svalové tkáně a měření v jednotlivých tělesných částech stanovené každou frekvencí zvlášť,“ vysvětlila dietoložka Romana Rasslová, která přednášku vedla.

Děvčata obdržela výsledek měření v tištěné podobě a proběhl společný rozbor výsledků,  ke kterému trutnovská odbornice na výživu vyslovila následující souhrn.

„Děvčatům výrazně chybí svalová hmota, což je dáno nedostatečným pohybem a jídelníčkem. V nevhodné skladbě jídla chybí bílkoviny, komplexní sacharidy a rostlinné tuky, které jsou příznivé pro lidský organismus. Oproti tomu v jídelníčku finalistek převažují živočišné tuky v podobě tučných smažených jídel, sladkostí, uzenin a tučných mléčných výrobků, včetně sýrů. K nim přibývají v poměrně velké míře jednoduché sacharidy, tedy sladkosti, bílá mouka v pečivu a slazené nápoje. Ačkoli jídelníčky nejsou z hlediska skladby ideální a obsahují převážně prázdnou energii z cukrů a tuků, mladý organismus děvčat si s touto prázdnou energií dokáže poradit, tuto energii dokáže spálit a nedochází „zatím“ k ukládání nadměrné energie z tuků a cukrů do tukových zásob na těle. V souvislosti s tím jsme si vysvětlili pojem tzv. bazální metabolismus a riziky současné stravy pro budoucí život,“ vysvětlila Mgr. Romana Rasslová.

„Dalším bodem přednášky bylo seznámení se základními živinami – sacharidy, bílkovinami a tuky. Rozebrali jsme si celodenní jídelníčky, které si děvčata sama sepisovala v několika týdnech. Poukázali jsme na chyby, kterých se dopouští a sestavili jsme si vzor správného, zdravého, racionálního jídelníčku. Posledním bodem přednášky byly dotazy dívek. Důležitým a nesporným faktem ale je, že ani jedna ze slečen se neprojevila porucha příjmu potravy,“ uzavřela dietoložka, kterou ke spolupráci oslovil garant zdravého životního stylu v rámci soutěže Miss Junior – obecně prospěšná společnost IZŽ.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *